Spotify Running Mode: Η μουσική προσαρμόζεται στο τρέξιμό σου

Spotify Running Mode

Spotify Running Mode: Η μουσική προσαρμόζεται στο τρέξιμό σου

Nikol Vigla

Spotify Running Mode: Το Spotify θέλει να γίνει ο προσωπικός σου running coach

Το Spotify δεν θέλει πλέον να παίζει απλώς μουσική όσο τρέχεις. Θέλει να γνωρίζει πόσο γρήγορα τρέχεις, πόση ώρα θα διαρκέσει η προπόνηση και πότε χρειάζεσαι εκείνο το τραγούδι που θα σε πείσει να μην εγκαταλείψεις στο τρίτο χιλιόμετρο.

Το νέο Spotify Running Mode μετατρέπει την εφαρμογή μουσικής σε έναν πιο έξυπνο συνοδό προπόνησης, δημιουργώντας εξατομικευμένες playlists με βάση το είδος της άσκησης, τη διάρκειά της, τον επιθυμητό ρυθμό και τα μουσικά γούστα του χρήστη.

Πρακτικά, αντί να ψάχνεις τελευταία στιγμή «running motivation playlist» και να καταλήγεις να τρέχεις με τραγούδια που αλλάζουν ενέργεια κάθε δύο λεπτά, το Spotify αναλαμβάνει να σχεδιάσει ολόκληρη τη μουσική ροή της προπόνησης.

Και ναι, ακούγεται πολύ πιο χρήσιμο από ακόμη μία AI λειτουργία που γράφει περίληψη για κάτι που δεν ζήτησε κανείς.

Τι είναι το Spotify Running Mode

Το Spotify Running Mode είναι μια νέα εμπειρία για συνδρομητές Spotify Premium, σχεδιασμένη ειδικά για τρέξιμο και οργανωμένες running προπονήσεις.

Η λειτουργία δημιουργεί μία εξατομικευμένη μουσική συνεδρία, λαμβάνοντας υπόψη:

  • τη διάρκεια της προπόνησης,
  • το μουσικό είδος που προτιμάς,
  • τα επιθυμητά beats per minute ή BPM,
  • τον τύπο του τρεξίματος,
  • το προσωπικό ιστορικό ακρόασής σου.

Το Running Mode ξεκινά με 25 έτοιμα presets, τα οποία μπορούν να τροποποιηθούν ανάλογα με τον στόχο της προπόνησης. Ο χρήστης μπορεί, για παράδειγμα, να επιλέξει μια σταθερή διαδρομή, διαλειμματική προπόνηση ή ένα πρόγραμμα τύπου pyramid, όπου η ένταση αυξάνεται και μειώνεται σταδιακά.

Δεν πρόκειται, επομένως, για μία ακόμη στατική playlist. Το Spotify επιχειρεί να οργανώσει τη μουσική γύρω από τη δομή της άσκησης.

Πώς λειτουργεί το Spotify Running Mode

Η διαδικασία ξεκινά μέσα από το Fitness Hub της εφαρμογής Spotify.

Ο χρήστης επιλέγει αρχικά ένα από τα διαθέσιμα running presets και στη συνέχεια προσαρμόζει τις βασικές παραμέτρους της προπόνησής του.

1. Επιλέγεις τύπο προπόνησης

Το Running Mode υποστηρίζει διαφορετικές μεθόδους τρεξίματος, όπως:

  • Steady run: Σταθερός ρυθμός σε όλη τη διάρκεια.
  • Interval run: Εναλλαγή γρήγορων και πιο χαλαρών διαστημάτων.
  • Pyramid run: Σταδιακή αύξηση της έντασης και στη συνέχεια αντίστοιχη μείωση.

Η επιλογή επηρεάζει τη ροή της playlist και τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσεται η ένταση της μουσικής.

2. Ορίζεις τη διάρκεια

Μπορείς να καθορίσεις πόσο χρόνο θέλεις να τρέξεις, ώστε η playlist να σχεδιαστεί γύρω από ολόκληρη τη συνεδρία.

Αυτό είναι σημαντικό, επειδή μία playlist για ένα γρήγορο τρέξιμο 20 λεπτών δεν πρέπει να έχει την ίδια εξέλιξη με μία προπόνηση μίας ώρας. Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεται σωστότερο χτίσιμο, εναλλαγές και ενδεχομένως πιο ήπιο κλείσιμο.

3. Επιλέγεις μουσικά είδη

Ο χρήστης μπορεί να προσαρμόσει το soundtrack στα είδη μουσικής που πραγματικά ακούει.

Επομένως, δεν είναι απαραίτητο να τρέχεις με EDM επειδή κάποιος αποφάσισε ότι όλοι οι δρομείς ακούν αποκλειστικά ηλεκτρονική μουσική. Μπορείς να επιλέξεις pop, rock, hip-hop ή άλλους συνδυασμούς που ταιριάζουν περισσότερο στο προσωπικό σου γούστο.

4. Ρυθμίζεις τα BPM

Τα BPM, δηλαδή τα beats per minute, περιγράφουν τον ρυθμό ενός τραγουδιού.

Ένα κομμάτι με περισσότερα BPM έχει συνήθως γρηγορότερο tempo και μπορεί να ταιριάζει καλύτερα σε έντονη προπόνηση. Αντίθετα, χαμηλότερα BPM μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην προθέρμανση, στην αποθεραπεία ή σε ένα πιο χαλαρό jogging.

Το Running Mode χρησιμοποιεί αυτή την παράμετρο για να δημιουργήσει μια μουσική επιλογή που παραμένει πιο κοντά στον επιθυμητό ρυθμό της άσκησης.

Φωνητικές οδηγίες σαν ψηφιακός προπονητής

Μία από τις πιο ενδιαφέρουσες δυνατότητες είναι οι προαιρετικές φωνητικές οδηγίες.

Το Spotify μπορεί να παρεμβάλλει σύντομα ηχητικά μηνύματα κατά τη διάρκεια της προπόνησης, ενημερώνοντας τον χρήστη για αλλαγές φάσης ή προσφέροντας ενθάρρυνση.

Οι οδηγίες είναι σχεδιασμένες ώστε να μην καλύπτουν συνεχώς τη μουσική. Λειτουργούν περισσότερο σαν διακριτικές υπενθυμίσεις παρά σαν υπερενθουσιώδης γυμναστής που σου φωνάζει «πάμε, μπορείς» ενώ εσύ έχεις ήδη αρχίσει να βλέπεις το φως στο τέλος του τούνελ.

Στην αρχική του μορφή, το audio coaching προσφέρεται στα αγγλικά.

Διαθέσιμο μόνο για Spotify Premium

Το Spotify Running Mode απαιτεί ενεργή συνδρομή Spotify Premium.

Η απόφαση δεν προκαλεί ιδιαίτερη έκπληξη, καθώς οι πιο εξελιγμένες λειτουργίες προσωποποίησης της πλατφόρμας χρησιμοποιούνται όλο και περισσότερο ως κίνητρο αναβάθμισης από τη δωρεάν έκδοση.

Το Running Mode βασίζεται στις τεχνολογίες προσωποποίησης που χρησιμοποιήθηκαν στις Prompted Playlists, επιτρέποντας στο Spotify να συνδυάζει τις επιλογές του χρήστη με το ιστορικό ακρόασης και τα δεδομένα του εκάστοτε workout. Σύμφωνα με την εταιρεία, οι fitness-related προτροπές ήταν ήδη ανάμεσα στις δημοφιλέστερες χρήσεις των Prompted Playlists.

Σε ποιες χώρες κυκλοφορεί

Η αρχική διάθεση του Spotify Running Mode ξεκίνησε στις 30 Ιουλίου 2026 και αφορά συνδρομητές Premium που χρησιμοποιούν την εφαρμογή Spotify σε iPhone.

Οι πρώτες αγορές είναι:

  • Ηνωμένες Πολιτείες
  • Ηνωμένο Βασίλειο
  • Καναδάς
  • Ιρλανδία
  • Αυστραλία
  • Νέα Ζηλανδία
  • Σουηδία

Η Ελλάδα δεν περιλαμβάνεται στο αρχικό rollout, ενώ δεν έχει ανακοινωθεί συγκεκριμένη ημερομηνία για ευρύτερη διάθεση στην Ευρώπη.

Θα κυκλοφορήσει σε Android;

Το Running Mode λανσαρίστηκε αρχικά στην εφαρμογή Spotify για iOS.

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας για Android. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η έκδοση Android δεν θα ακολουθήσει, αλλά προς το παρόν το Spotify δεν έχει δώσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα.

Το πιθανότερο είναι ότι η εταιρεία δοκιμάζει αρχικά τη λειτουργία σε περιορισμένο αριθμό χωρών και συσκευών, ώστε να αξιολογήσει τη χρήση, την ακρίβεια των προτάσεων και τη συμπεριφορά των φωνητικών οδηγιών. Αυτό αποτελεί εκτίμηση και όχι επιβεβαιωμένη πληροφορία από το Spotify.

Είναι πραγματικά νέο ή το έχουμε ξαναδεί;

Οι παλαιότεροι χρήστες ίσως θυμούνται ότι το Spotify είχε παρουσιάσει λειτουργία για δρομείς ήδη από το 2015.

Το αρχικό Spotify Running χρησιμοποιούσε τους αισθητήρες του smartphone για να αναγνωρίζει αυτόματα τον ρυθμό του χρήστη και να επιλέγει τραγούδια με αντίστοιχο tempo. Η λειτουργία αποσύρθηκε το 2018.

Η νέα έκδοση ακολουθεί διαφορετική φιλοσοφία.

Παλιό Spotify Running Νέο Spotify Running Mode
Αναγνώριζε αυτόματα τον ρυθμό Ο χρήστης επιλέγει τις παραμέτρους
Βασιζόταν στους αισθητήρες του κινητού Βασίζεται σε presets και προσωποποίηση
Ταίριαζε μουσική με τα βήματα Σχεδιάζει ολόκληρη την προπόνηση
Περιορισμένος έλεγχος από τον χρήστη Επιλογή BPM, διάρκειας και τύπου workout
Χωρίς σύγχρονο AI personalization Χρησιμοποιεί νεότερα εργαλεία προτάσεων

Το παλιό σύστημα ήταν πιο αυτόματο. Το καινούργιο, όμως, προσφέρει πολύ μεγαλύτερο έλεγχο.

Μπορεί να αντικαταστήσει μια running εφαρμογή;

Όχι, τουλάχιστον όχι στην παρούσα μορφή του.

Το Spotify Running Mode δεν παρουσιάζεται ως πλήρης εφαρμογή καταγραφής προπόνησης. Δεν αντικαθιστά εφαρμογές όπως Strava, Nike Run Club ή τις λειτουργίες προπόνησης ενός Apple Watch, Garmin ή smartwatch με Wear OS.

Δεν γνωρίζουμε να καταγράφει αυτόνομα:

  • απόσταση,
  • καρδιακούς παλμούς,
  • GPS διαδρομή,
  • cadence,
  • θερμίδες,
  • προσωπικά running records.

Ο ρόλος του είναι διαφορετικός: οργανώνει τη μουσική και τις ηχητικές οδηγίες γύρω από την άσκηση.

Μπορείς, επομένως, να συνεχίσεις να καταγράφεις τη διαδρομή σου από το smartwatch και να χρησιμοποιείς παράλληλα το Spotify ως soundtrack.

Για όσους τρέχουν συχνά σε εξωτερικούς χώρους, αξίζει επίσης να εξετάσουν λύσεις όπως τα Huawei FreeArc open-ear ακουστικά για άθληση ή τα SHOKZ με bone conduction τεχνολογία, καθώς αφήνουν τον χρήστη περισσότερο συνδεδεμένο με τους ήχους του δρόμου.

Γιατί το Spotify επενδύει στο fitness

Το Running Mode δεν εμφανίστηκε από το πουθενά.

Τον Απρίλιο του 2026, το Spotify παρουσίασε ένα ευρύτερο Fitness Hub, το οποίο συνδυάζει μουσική, audio workouts και περιεχόμενο προπόνησης, μεταξύ άλλων μέσω συνεργασίας με την Peloton. Η εταιρεία έχει περιγράψει ένα οικοσύστημα στο οποίο ο χρήστης μπορεί να ξεκινήσει ένα workout στην τηλεόραση, να συνεχίσει με ήχο στο κινητό και να ολοκληρώσει με πρόγραμμα αποθεραπείας σε άλλη συσκευή.

Κατά τη διάρκεια του Investor Day τον Μάιο του 2026, το Spotify είχε επίσης προαναγγείλει καθοδηγούμενες και προσαρμοζόμενες running συνεδρίες, στις οποίες ο χρήστης θα μπορούσε να ζητήσει playlist συγκεκριμένου tempo και ρυθμού.

Η κατεύθυνση είναι ξεκάθαρη: το Spotify προσπαθεί να εξελιχθεί από μια εφαρμογή που απλώς παίζει μουσική σε μια πλατφόρμα που κατανοεί τι κάνεις τη δεδομένη στιγμή.

Παρόμοια, η Apple επεκτείνει σταδιακά το οικοσύστημα υπηρεσιών της γύρω από μουσική, υγεία και άσκηση. Την ίδια στιγμή, βέβαια, οι χρήστες καλούνται να πληρώνουν όλο και περισσότερα για τις συνδρομές τους, όπως είδαμε και με τις τελευταίες αυξήσεις σε Apple Music και Apple One.

Αξίζει το Spotify Running Mode;

Στα χαρτιά, το Running Mode είναι μία από τις πιο λογικές AI λειτουργίες που έχει παρουσιάσει streaming υπηρεσία.

Δεν προσπαθεί να εντυπωσιάσει με ένα chatbot μέσα στην εφαρμογή. Επιλύει ένα πραγματικό πρόβλημα: τη δημιουργία μιας playlist που να έχει σωστή διάρκεια, συνεπή ενέργεια και μουσική προσαρμοσμένη στην προπόνηση.

Η δυνατότητα επιλογής BPM και workout type έχει πραγματική χρησιμότητα, ιδιαίτερα για όσους κάνουν interval running ή θέλουν να διατηρούν σταθερό cadence.

Υπάρχουν, ωστόσο, δύο βασικοί περιορισμοί:

Πρώτον, η λειτουργία δεν αντιλαμβάνεται αυτόματα τον πραγματικό ρυθμό σου όπως το παλιό Spotify Running. Αν κουραστείς, επιταχύνεις ή αλλάξεις σχέδιο στη μέση της διαδρομής, δεν είναι ακόμη σαφές εάν η playlist θα προσαρμοστεί δυναμικά.

Δεύτερον, το περιορισμένο rollout σημαίνει ότι οι περισσότεροι χρήστες, συμπεριλαμβανομένων εκείνων στην Ελλάδα, δεν μπορούν ακόμη να τη δοκιμάσουν.

Η προσωπική μου άποψη

Το Spotify Running Mode μοιάζει με μια λειτουργία που θα έπρεπε να υπάρχει εδώ και χρόνια.

Το Spotify γνωρίζει ήδη τι ακούς, ποια τραγούδια προσπερνάς, τι βάζεις στο repeat και τι επιλέγεις όταν γυμνάζεσαι. Η αξιοποίηση αυτών των δεδομένων για τη δημιουργία μιας πραγματικά προσωπικής running playlist είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα από μία γενική λίστα με τίτλο «Beast Mode 2026».

Το μεγάλο στοίχημα θα είναι η προσαρμογή σε πραγματικό χρόνο.

Αν στο μέλλον το Running Mode συνδεθεί με Apple Watch, Wear OS ή Garmin και μπορεί να διαβάζει cadence, καρδιακούς παλμούς και αλλαγές στον ρυθμό, τότε το Spotify θα έχει στα χέρια του κάτι πραγματικά ξεχωριστό.

Μέχρι τότε, είναι ένας έξυπνος μουσικός συνοδός. Όχι ακόμη προσωπικός προπονητής, αλλά σίγουρα καλύτερος από τον φίλο που σου είπε «πάμε χαλαρά» και ξεκίνησε να τρέχει σαν να τον κυνηγάει αγριογούρουνο.

Συχνές ερωτήσεις

Τι είναι το Spotify Running Mode;

Είναι μια νέα λειτουργία του Spotify Premium που δημιουργεί εξατομικευμένες running playlists βάσει της διάρκειας, των BPM, του τύπου προπόνησης και των μουσικών προτιμήσεων του χρήστη.

Είναι διαθέσιμο το Spotify Running Mode στην Ελλάδα;

Όχι. Στις 31 Ιουλίου 2026, η Ελλάδα δεν περιλαμβάνεται στις χώρες του αρχικού rollout και δεν έχει ανακοινωθεί ημερομηνία διάθεσης.

Χρειάζεται Spotify Premium;

Ναι. Το Running Mode είναι διαθέσιμο αποκλειστικά σε συνδρομητές Spotify Premium.

Λειτουργεί σε Android;

Η αρχική διάθεση αφορά την εφαρμογή Spotify για iOS. Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη συγκεκριμένη ημερομηνία κυκλοφορίας για Android.

Καταγράφει απόσταση και καρδιακούς παλμούς;

Δεν έχει ανακοινωθεί λειτουργία πλήρους καταγραφής άσκησης. Το Running Mode επικεντρώνεται στη μουσική, στα BPM και στις προαιρετικές φωνητικές οδηγίες.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *